Taşınmak Kabusunuz Olmasın. Yeni bir ülkeye yeni bir eve taşınmak ne kadar heyecan verici olsa da taşınma işlemleri de o kadar stresli ve yorucudur. Bu karışıklık içinde dikkatinizden kaçan noktalar olabilir. Bu yüzden taşınmaya başlamadan önce yapılacaklar listesi hazırlayıp bu listeye göre hareket etmek gerekir.

Taşınmadan önce evinizi fazla eşyalardan arındırın. Bir gün giyerim, bir gün lazım olur diye atmaya kıyamadığınız eşyalardan kurtulun. Kullanılabilecek durumda olanları ihtiyaç sahiplerine vermeyi ihmal etmeyin.


Eşyalarınız kolilemeye başlamadan önce kendinize bir ilk açılacak kolisi hazırlayın. Diş fırçası, diş macunu, şampuan, havlu, kağıt havlu, birkaç kaşık çatal, bardak, tabak,ve uyumanız gerekir diye bir nevresim takımının elinizin altında bulunması yeni evinize gittiğinizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle taşınacağınız evin temizliğini, boya-badana tesisat işlerinin bitmiş olması gerekiyor. Kolileriniz içindeyken evin temizliğini yapmak oldukça zor olacaktır.

Eşyalarınız paketlemek için yalnızca kutu tedarik etmek yeterli değildir. Paket ipliği, koli bandı, kontrol kalemi, gazete kağıdı gibi malzemelere de ihtiyacınız olacaktır. Kutulara sığabilecek giysi, tabak, kitap gibi malzemeleri kolilere yerleştirdikten sonra her kutunun üzerine hangi odaya ait olduğunu ve içinde ne olduğunu yazmalısınız. Böylece yerleştirirken zahmet çekmemiş olursunuz. Bardak, ayna, cam aksesuar gibi ürünleri kolilemeden önce boncuklu naylona sararsanız kırılmalın önüne geçmiş olursunuz.  Bu tür malzemeleri daha sert kutulara koymaya özen gösterin. Tabaklarınızı üst üste koymak yerine kenarları yukarı gelecek şekilde yerleştirin.

Küçük eşyalar için şeffaf poşetler kullanırsanız açmadan hangi poşette ne olduğunu görüp,tek tek kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Kırılacak eşyaları koyduğunuz kolilerde oluşan boşluklar için gazete kağıdı kullanmalısınız. Eğer kutunun içinde boşluk kalırsa kutunun içindeki eşyalar taşınma esnasında hareket ederek kırılabilir.


Nakliye sırasında en çok zarar gören eşyalar beyaz eşyalardır. Bu nedenle beyaz eşyalarınızı iki kere paketleyin. Taşınma gününden iki gün önce buzdolabınızın fişini çekin ve temizleyin. Çamaşır makinesindeki atık suyu boşaltın. Emniyet vidalarını mutlaka takın ve kazanı sabitleyin.

 

Elbiselerinizi naylon poşetlerin içine koyarak kutularsanız tozlanmaya ve neme karşı korumuş olursunuz. Takım elbise gibi buruşmaması gereken kıyafetler için içinde askılık olan kutuları tercih edin. Yorgan yastık gibi büyük eşyalarınızı vakumlu poşetlere koyup vakumlarsanız kapladıkları alan minumuma inecektir.

Taşınma işleminde en önemli noktalardan birisi de nakliye firması bulmaktır. Taşınma tarihinden en az 8 hafta önce nakliye firması seçimine başlayın ve en az 1 ay kala seçiminizi yapmış olun. En az üç firmadan teklif alın. Aldığınız teklifleri karşılaştırırken en ucuz fiyatı veren en iyi servisi verir fikrine kapılmayın. Taşınan eşyaların listesini hazırlayın ve her kutunun içindeki eşyaların listesini yazıp yapıştırın. Kutuları yükleme sırasına göre numaralandırın. Kutu sayısını kamyona yüklemeden listenize yazın. Nakliye firmasıyla yapacağınız sözleşmeyi dikkatlice inceleyin ve aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde her detayı ilgili kişiyle paylaşın. 

http://www.evdenevetransport.com