Taşınırken Mobilyaların Demontajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle işe doğru alet seçimi ile başlayın. Yani mobilyanızın demontajını yaparken vidaları ve diğer bağlantı aletleri kolayca sökebilmek için doğru aletleri kullanın. Çünkü yanlış aletlerle giriştiğiniz demontaj işi sizin için bir eziyete dönüşebilir.

 


 

Mesela sökeceğimiz vidaya uygun tornavidayı bulup onu kullanmazsak vidanın özelliğini bozabilir ve yerinden çıkmasını daha da zorlaştırabiliriz. Eğer sökmeye çalıştığınız vida yalama olmuşsa daha fazla uğraşmadan bir lastik yardımı ile sökmeye çalışın.

Herkesin olduğu gibi sizin de vida sökerken eminim aklınızdan şu soru geçiyordur, ‘’vidayı sıkıyor muyum yoksa açıyor muyum?’’ üzülmeyin bunu anlamanın çok kolay bir yolu var. Başmak kuralı peki, nedir bu başparmak kuralı? Başparmağınızı vidanın üstüne koyduğunuz zaman diğer kalan dört parmağınızın gösterdiği tarafa doğru vida sıkılıyordur. Bu mantığı baz alınca tam tersi yönde de açılıyordur.  Başka bir değiş ile sağ sağlamlaştırır sol bollaştırır.

Demontaj konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta ise hangi eşyaların demontajını yapacağınızı belirlemeniz olacaktır. Bunu belirlemenin en kolay yolu ise hangi eşyaların odadan tek parça halinde çıkmadığını belirlemeniz olacaktır. Odadan tek parça halinde çıkmayan eşyaları yanı sıra bazı küçük eşyalarında demontajının yapılması gerekir çünkü taşınma esnasında deforme olma riskleri vardır. Abajur gibi eşyalar bu kategoriye girmektedir.

Ayrıca ham maddesi sunta ve mdf olan mobilyaların mutlaka demontajını yapın.

  

Eğer taşıma için anlaştığınız firma demontajı kendisi yapıyorsa bırakın onlar uğraşsın. Siz sadece demontajı yapılacak olan eşyaların üzerine ufak notlar bırakın.  Ya da gelen çalışanlara çalışmaya başlamadan önce nelerin nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermekte işinizi kolaylaştıracak ve taşınmanızı daha sıkıntısız bir hale getirecektir. Eğer çalışanlara bu bilgilendirmeyi önceden yapmazsanız ve onlar paketleme işlemine başladıktan sonra onu çıkar demontajını yap tekrar paketle diye emirlerde bulunursanız bu şekilde bi kaç uyarınızdan sonra çalışanları bıktırmış ve heveslerini kaçırmış olursunuz. Böyle bir durumda hem sizi hem de çalışan arkadaşları sıkıntıya sokuş olur.
Bu yazımızda da sizleri taşınırken mobilyaların demontajı nasıl yapılır konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Umarız yararlı olmuşuzdur.