Az Eşya Çok Huzur

 

Eminiz sizinde ara sıra evinizdeki düzensizlik ve kalabalıktan içiniz sıkılıyor ruhunuz daralıyordur. Bunun sebebi ise tabii ki de ihtiyacınız olmayan eşyalar, aksesuarlar ve evinizin kalabalık bir dekorasyona sahip olmasıdır. Aslında siz de biliyorsunuz ki çok eşya çok huzur demek değildir. Evinizde daha az eşya bulundurarak daha sade ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Ne yazık ki günümüzde modern yaşam adı altında insanları alışveriş yapmaya hatta ihtiyaçları olmayan eşyaları almaya sürüklüyorlar. Sırf indirimde fiyatı uygun diye ihtiyacımız olmadan aldığınız eşyalar bir süre sonra evininizin her alanını kaplayacak ve yaşam alanımızı sınırlandıracaktır. Bu duruma engel olmak için alış veriş yaparken akıllıca davranmalı bir ürünü alırken iki kere düşünmelisiniz. Ve az eşya çok huzur için bazı ilkeler edinmelisiniz.


- Minimal dekorasyonları tercih edin.  Evinizi sade ve minimal mobilyalar ile dekore edin. Böylelikle hem yaşam alanınızı genişletmiş olur hem de eğer ki taşınacak olursanız taşınma konusunda tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca tüm bu pratik dokunuşlar yaşamınızın daha sakin ve huzurlu geçmesine yardımcı olur.

- Bilinçli bir şekilde alışveriş yapın. Evinizde gereksiz kalabalık oluşturan evinizin huzurunu bozan eşyalarınıza dikkat edin hemen hemen hepsi bilinçsizce yaptığınız alışverişlerinizin eseridir. Sırf indirimde diye aldığınız ama aslında hiçbir işinize yaramayan yaramayacak olan dekorasyon eşyalarınızdan tutun da hemen her renginden aldığınız ama hiç birini giymediğiniz tişörtünüze kadar her türlü eşyanız evinizi kalabalıklaştırıp huzurunuzu kaçırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Bu durumdan kaçınmak için bir eşya sırf indirimde diye almadan önce o eşyaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Ve daha da önemlisi alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlayın.

- Gelelim az eşya çok huzur için dikkat etmemiz gereken son noktaya. Evinizde ki fazlalıkları değerlendirin.  Evinizin bütün yaşam alanını kaplayan gereksiz eşyalardan ve fazla yer kaplayan mobilyalardan kurtulun.  Bu eşyalardan kurtulurken aynı zaman da aile bütçenize katkıda da bulunabilirsiniz. Nasıl mı? İkinci el eşyaların pazarlandığı internet sitelerini kullanarak. Para yerine huzur kazanmak benim için daha önemli diyorsanız, eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerini de verebilirsiniz.