Yurt dışı eşya taşıma Yurt dışında yaşamaya karar verdiğinizde yeni bir ülkede yaşamaya başlayacak olmanın verdiği stresin yanı sıra orada yeni bir ev düzeni oluşturmak da oldukça sıkıntılı bir durumdur. Yeni kurulacak ev için yeni eşyalar almak oldukça maliyetli olacaktır. Kullandığınız eşyalardan vazgeçmekte bunun cabası. Özellikle kadınlar için kullanmış olduğu eşyalardan, alışmış olduğu ev düzeninden vazgeçmek oldukça zordur. Bu yüzden yurt dışına taşınmak isteyen kişiler çoğunlukla kullandığı eşyaları beraberinde götürürler. Yurt dışı eşya taşımak sanıldığı kadar zahmetli bir durum değildir.

Yurt dışı eşya taşıma iki şekilde yapılmaktadır.

Birincisi mağazadan sıfır alınan faturalı eşyaların taşınması, ikincisi ise evinizde bulunan kullanılmış eşyaların taşınması. Evinizde kullanılmış eşyaların taşınması zati eşya taşımacılığı kapsamına girer. 

Yurt dışı eşya taşımcılığında yasaklı maddeler hariç  evinizde ki her eşyayı taşıyabilirsiniz. Yasaklı maddeler listesine giren eşyalar ise patlayıcı, yanıcı, kesici ve uyuşturucu özelliğe sahip eşyalardır.  Bunun dışında zati eşya taşımacılığına aykırı diğer maddelerden bir diğeri ise gıda maddeleri ve antika ürünlerdir. Gıda ürünleri ve antika eşyalar için özel izinler ve gerekli yetkiler alınması gerekir. Zati eşyaların yurt dışına taşınmasında gümrüklerde problem olacak için yasaklı ürünlerin, gıda ürünlerinin ve antika eşyalarının  taşması sakıncalıdır.


Yurt dışı eşya taşımasında eşyası taşınacak kişilerin bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir.  Gümrükten istenilen bu evraklar tamamlandığı takdirde gümrükte ek bir masraf çıkmayacaktır. Eğer bu evraklar tamamlanamaz ise gümrüğün eşyanın kıymetine göre belirlediği  rayiç bedel olacaktır.  Bu evraklar bazen ülkeye göre değişebilir ve güncellenebilir. 

Yurt dışı eşya taşımacılığı için gümrükten istenilen evraklar şöyledir:

1- E- Devletten sabıka kaydı

2- E- Devletten ikametgâh belgesi

3 -Gümrükleme için vekâlet ( Örnek ileticelecektir )

4- Pasaportun resimli yüzünden okunaklı copy

5- Oturumu yoksa Oturum vizesinin oldugu sayfadan okunaklı copy

6- Son çalışılan yerden ise giriş ve çıkış tarihini gösteren antetli kâğıda  kaşeli ve imzalı almanca ya da İngilizce belge

7- Eşya listesi Türkçe-Almanca ya da Türkçe-İngilizce olabilir(Örnek iletilecektir)

8- Eşya sahibinin gideceği Ülkeden ikametgâh belgesi ( Almanya için Anmeldebescheinigung )

9- Eşya sahibinin varsa yurt dışına çıkış sebebini gösteren belge(İs anlaşması yâda Evlilik akdi gibi)

Not: Yurt dışına eşya gönderen kişinin ilk defa yurt dışına gidiyor olması durumunda en az 1 ila 1,5 yıl Türkiye’de  kalmış olması gerekmektedir.


Yurt dışı eşya taşımacılığında fiyatlar öncelikle eşyanın gönderilmek istenildiği  ülkeye göre belirlenir. Bunun dışında gönderilmek istenilen eşyanın hacmi de fiyat belirlemede önemli bir unsurdur. Eşyaların hacmi en, boy ve yüksekliğine göre hesaplanır. Bu hacim bilgisi ile eşyaların araç içinde kaplayacağı alanı hesaplanır.

Eşyaların hasar görmeden taşınabilmesi için ambalajlanmasının oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir. Demonte edilebilir eşyalar demonte hale getirilerek ve ambalajlanması dikkatli yapıldıktan sonra eşyaların  hasar görmeden adrese teslimi yapılır.

www.evdenevetransport.com