Türkiye'den Fransa'ya Mobilya Getirmek

Türkiye son yıllarda birçok konuda olduğu gibi mobilya sektöründe de büyük aşamalar kaydetti. Çeşitlilik ve fiyat açısından oldukça avantajlı mobilyaları yurt dışındaki evinize götürmek tabi ki sizinde hakkınız. Peki mobilyaları aldınız bundan sonra karşınıza ne gibi aşamalar çıkacak biliyor musunuz? 

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki  uluslararası ticarette alışveriş yapmanız için bir firma kurmanıza veya firma olmanıza gerek yoktur. Gümrük vergisini ödediğiniz her  ürünü şahıs olarak alabilrsiniz. Tabi bunun ticaretini yapıyorsanız sürekli alıp bulunduğunuz yerde satıyorsanız mutlaka bir firma olmanız zorunludur.

Turkiyeden-Fransaya-mobilya-getirmek 

Türkiye’den aldığınız ürünler için gümrük mevzuatına uygun olarak ihracat beyannamesi düzenlenmesi gerekmektedir. Bu beyannameyi ürünü satın aldığınız firma veya ihracat yetkisi yok bir dış ticaret firması hazırlayabilir. Bu beyanname ile nakliye aracına yüklenen ürünler Türkiye gümrüklerinde mühürlenir ve bu mühür varış ülkesi gümrüğüne girinceye kadar hiç bir transit geçiş yapılan ülkede açılmaz, varış yeri olan ülkede mühürü açmak için Türkiye'de hazırlanan beyannamenin kapatılması gerekmektedir. Beyannamenin kapatılması işlemi için az önce önce bahsettiğimiz gümrük vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Bu vergi aldığınız ürün bedeli faturası üzerindeki miktarın 20%'ne  tekabül etmektedir. Alacağınız ürün 1000 Euro  ise 200 Euro KDV'si çıkacaktır.

Örnekleyecek olursak Türkiye'den aldığınız herhangi bir ürün için nakliye dışında karşınıza çıkacak maliyetler şu şekildedir..  

1.Türkiye gümrüklerinde beyanname açılması işlemi

Bunu genelde ürünü satın aldığınız firmanı yapması tercih edilir fakat her firmanın ihracat yetki belgesi olmadığını göz önünde bulundurursak bu bir dış ticaret firmasının evrakları hazırlaması gerektiği anlamına gelir. Bunun da 100-150 Euro gibi bir maliyeti olacaktır. 

2. Yurtdışı gümrük işlemleri ve vergisi 

Burada da açılan beyannamenin kapatılması için yurt dışında bir gümrük firmasına vekalet vererek işlem yaptırmanız gerekecektir. Bu işlemlerin bedeli ortalama 150-200 Euro civarındadır. Bunun yanında bir de yukarıda bahsettiğimiz %19'una gümrük vergisi ödenmesi gerekmektedir. 

Özetle Türkiye'den alacağınız her ürün için firma da olsanız şahıs da olsanız mutlaka gümrüğe tabidir ve bu işlemlern yapılması gerekmektedir. Ürün çeşitliliği ve fiyat avantajı açısından aldığınız ürünlere çıkacak masrafları da ekleyerek ürünleriniz Türkiye'den mi getirtmek yoksa bulunduğunuz ülkeden mi tedarik etmek tamamen sizin tasarrunuza bağlıdır. Yapılacak hertürlü işlemler için Evdenevetrasnport ailesi olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız.

www.evdenevetransport.com